Kombi Çeşitleri Nelerdir

Kombi Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ve kullanıcıların ihtiyaçları baz alınarak farklı donanım ve özelliklere sahip kombiler üretilmektedir. Bunlar piyasada farklı sınıflara ayrılmışlardır. En çok bilinen kombiler arasında bacalı, hermetik ve yoğuşmalı kombiler vardır. Kombi çeşitleri bunlardan farklı olarak şekillerine ve kapasitelerine göre de satılabilir. Kombi çeşitlerini şu şekilde tanıyabiliriz;

Bacalı Kombi: Bacalı kombiler bacaya bağlı olan kombilerdir. Yanma sırasında gerekli olan oksijeni ortamdan alır ve yanmanın sonunda oluşan atık gazları, baca vasıtası ile dışarıya atarlar. Bu bacaların sızdırmaz olması ve çelikten yapılmış olması gerekir. Aynı zamanda bacanın müstakil olması da zorunludur.

Hermetik Kombi: Bu kombi türü yanma için ihtiyaç duydukları oksijeni dışarıdan sağlarlar. Yanma sonrası meydana gelen yanma ürünleri, baca vasıtası ile dışarı atılır.  Hermetik kombilerde baca çıkışı dış taraftadır. Hermetik kombiye aynı zamanda denge bacalı kombi adı da verilir. En fazla kullanılan kombi çeşidi olan hermetik kombi, mutfak, balkon ve kiler gibi yerlere bağlanır

Yoğuşmalı Kombi:  Hermetik kombi ailesinin bir üyesi olan yoğuşmalı kombi adının buharın yoğuşmasından almaktadır. Yoğuşma kelime anlamı olarak gaz halinde bulunan bir madden çevresine ısı verip sıvı hale gelmesi olayıdır.

Kombi çeşitleri yukarıda yazıldığı şekilde sıralanabilir. Sizde kombi sahibi olmak istiyorsanız bunlara göz atmanız gerekir. Kendi evinize en uygun olan kombiyi tercih etmek oldukça önemlidir.

Leave a Reply